Pozytywnych rzeczy, na jakie pozwala nam kawa jest naprawdę sporo. W końcu z prawie nieskończonej listy pozytywnych aspektów kawy jest coś, dlaczego tak do niej często wracamy. W końcu poza wpływem kawy na naszą wątrobę, jak i układ ciśnieniowy, chroni ona także nasze zdrowie psychiczne. Wszystko to za sprawa zawartej w niej kofeinie.
Jednym z pierwszych dobrych skutków picia kawy, jest dobra pamięć spożywającego. Badacze na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvinie pod dyrekcją neurologa Michaela Yassa udowodnili, że kawa może poprawić między innymi naszą pamięć długotrwałą. Badania naukowców pozwoliły na przeprowadzenie eksperymentu, którego zadaniem było pokazanie serii obrazków grupie osób wybranych osób, a następnie podanie im pigułek — część z nich zawierała 200 mg kofeiny, czyli tyle, co w podwójne espresso, a reszta była czystym placebo. Następnie, badania zostały ponowione na następny dzień. Dzięki temu osobom badanym pokazano większą, niż wcześniej ilość obrazków, a następnie badani musieli stwierdzić czy widziane obrazy z dnia poprzedniego są tymi samymi, podobnymi, czy może zupełnie nowymi. O ile rozpoznanie „starych” i „nowych” obrazów wszystkim badanym poszło dobrze, wynik stopniowo różnił się podczas szybkości identyfikacji różnic z lepszą reakcją dla osób, które dnia poprzedniego miały podaną dawkę kofeiny.
Tym doświadczeniem dowiedziono, że kawa może polepszyć pamięć długoterminową poprzez lepszą konsolidację pamięci. Niestety, druga tura badań, która miała sprawdzić wpływ kofeiny tuż przed samym testem, ukazała, że wyniki nie wskazywały na to, że substancja okazała się pomocna. Udowodniono tym także, że spożycie kofeiny przed samym testem nie wpłynie na jego wynik. Dlatego też, jeśli chcecie, aby kawa poprawiła Waszą pamięć, pijcie ją w trakcie nauki, a nie przed samym egzaminem.
Kawa pomaga paniom na stresowe sytuacje
Wbrew powszechnym opiniom, kawa pobudza, ale też i uspokaja. Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego, którzy przeprowadzili specjalny eksperyment, udowadniając, że kawa może być pomocna w sytuacjach stresowych, ale tylko w przypadku kobiet. Trzeba jednak uważać! U mężczyzn w sytuacjach stresowych kawa działa wręcz przeciwnie — upośledza ona działanie pamięci i spowalnia proces podejmowania decyzji. W celach eksperymentu badanych połączono w jednopłciowe pary, którym wyznaczono za zadania m.in. przeprowadzenie negocjacji, wykonanie ćwiczeń pamięciowych i ułożenie puzzli. Badanych podzielili na dwie grupy. Grupie pierwszej podano kawę bezkofeinową jako placebo, a drugiej napar z kofeiną. Oprócz tego, dla uzyskania czynnika stresowego, uczestnikom badania powiedziano, że będą musieli po wykonaniu zadań przedstawić publicznie ich rezultaty. Wyniki badania wyraźnie pokazały, że kobiety, które wypiły kawę kofeinową, radziły sobie znacznie lepiej mimo presji. U mężczyzn natomiast kawa wywołała skutek dokładnie odwrotny.
Mimo tego, że same badania te wydają się dość błahe i nieważne, powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że większość poważnych narad i negocjacji, które odbywają się pod silną presją, są przeprowadzane głównie przez mężczyzn, przy tym dosyć często popijając wtedy kawę. W takich sytuacjach eliminacja kawy może mieć zbawienne skutki. Oczywiście ta zasada będzie dotyczyć tylko panów. Przedstawicielki płci pięknej będąc w stresie, będą mogły nadal spokojnie pić kawę do woli.
Zbawienna kawa na nocną zmianę
Jak wskazują statystyki, około 15% społeczeństwa w jakiś sposób pracuje nocą lub na nocną zmianę. Taka praca zaburza zegar biologiczny i obniża sprawność. Ponadto, taki tryb życia powoduje skrócenie czasu snu i może spowodować ryzyko zaśnięcia podczas pracy. Właśnie dlatego przeprowadzono badania mające na celu sprawdzić wpływ kofeiny na ilość popełnianych pomyłek przez pracujących w nocą. Części badanych osób podano napoje i pokarmy zawierające kofeinę, drugiej grupie przyzwolenie na stosowanie placebo lub drzemki. Następnie badanym wyznaczono zadania do wykonania, które wymagały od nich stałej uwagi. Przykładowym zadaniem była między innymi jazda samochodem. Wyniki badań wyraźnie pokazały, że kofeina wpłynęła na większą skuteczność wykonywanych zadań oraz znacząco zmniejszyła u badanych ilości popełnianych błędów. Oprócz tego, badani, którzy zażyli kofeinę znacznie lepiej wypadli w testach neuropsychologicznych. Badania w końcu potwierdziły, że kawa pita w nocy podczas pracy może pomóc nam zmniejszyć ilość popełnianych błędów.
Widząc wyniki badań, możemy stwierdzić jedno. Kawa wpływa nie tylko na nasze dobre samopoczucie poprzez swój aromatyczny zapach i wspaniały smak, ale także na nasze zdrowie psychiczne. Na dodatek, w dosyć znaczący sposób. Warto jednak pamiętać, że picie za dużej ilości kawy nigdy nie wyjdzie nam na zdrowe. Działa to ze wszystkim, co spożywamy i czym się wzmacniamy. Dlatego też pijmy kawę z głową, a na pewno pozwoli ona nam na przyniesienie pozytywnych skutków dla naszego organizmu.