Podczas ciąży ciało kobiety ulega wielu zmianom, przede wszystkim przybieramy na wadze. Po porodzie gubimy kilka kilogramów, pozostałe nadwyżki tracimy karmiąc maleństwo przez najbliższe tygodnie. Niestety wiele kobiet ma problem z dodatkowymi kilogramami, których nie może się pozbyć.
Chcemy wyglądać jak gwiazdy filmowe i modelki z kolorowych czasopism, które w kilka tygodni po porodzie wyglądają znakomicie. Należy jednak pamiętać, że takie gwiazdy „pracują ciałem”, mają sztab ludzi od wizerunku, prywatnych trenerów i opiekunki do dzieci. Zwyczajna kobieta musi zająć się dzieckiem i domem, nie ma najczęściej czasu i możliwości aby pozwolić sobie takie tempo ćwiczeń. Przyjmuje się, że kobieta po ciąży wraca do dawnej sylwetki w czasie około 3-6 miesięcy, w zależności od organizmu. Więc jak widać jest to proces raczej długotrwały. Należy uzbroić się w cierpliwość, ale przede wszystkim postawić na zbilansowaną dietę, gdyż karmimy dziecko, które musi się rozwijać. Podczas karmienia piersią nie wolno stosować żadnych diet odchudzających. Musimy mieć teraz na uwadze dobro naszego maluszka.
Możemy jednak bardzo pomóc swojemu ciele w prężnym powrocie do sylwetki sprzed ciąży, oto kilka rad.
Już w trakcie ciąży nie objadaj się bezkarnie w myśl zasady „jem za dwoje”. Jedz pełnowartościowe posiłki „dla dwojga”, unikaj słodyczy a nie przytyjesz zbyt wiele. Norma to ok. 11-17 kg w zależności od typu budowy. Po porodzie znacznie łatwiej będzie ci zgubić zbędne kilogramy.
Jedz często a mało (5 posiłków dziennie).
Nie wpadaj w panikę jeśli po porodzie nie mieścisz się w ulubione dżinsy. Daj sobie trochę czasu i bądź wyrozumiała. Organizm jest teraz osłabiony, potrzebuje czasu do regeneracji.
Unikaj forsownych ćwiczeń zaraz po porodzie. Jeśli rodziłaś siłami natury, dwa tygodnie po porodzie możesz zacząć się delikatnie gimnastykować. Ćwicz mięśnie dna miednicy (wstrzymując strumień moczu), bo mogą być osłabione. Po kilku tygodniach po porodzie możesz wprowadzić pływanie czy bieganie. Możesz też ćwiczyć w domu na specjalnym rowerku. Jeśli miałaś cesarkę wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany. Po pół roku dopiero możesz wykonywać ćwiczenia na mięśnie brzucha.
Pamiętaj, że już samo zajmowanie się dzieckiem 24 godziny na dobę wymaga od młodej mamy sporego wysiłku fizycznego. Nawet siedząc z dzieckiem w domu spalamy kalorie.
Karmienie piersią bardzo pomaga schudnąć. Karmiąc piersią zauważysz, że z tygodnia na tydzień jesteś bliżej do uzyskania formy sprzed ciąży. Unikaj jednak bezwartościowych przekąsek typu chipsy, chrupki, słodycze, ciasta itp.
Jak najwięcej się ruszaj, jeśli tylko pogoda dopisuje, spaceruj z wózkiem na świeżym powietrzu. Będziesz się lepiej czuła, zregenerujesz siły, spacer też zapewni Ci dawkę energii.
Jeśli zmagasz się z cellulitem, rozstępami gimnastykuj się, wzmocnij mięśnie brzucha, biustu i ud. Wykonuj masaże pod prysznicem, stosuj naprzemienne kąpiele ciepłe i zimne – to pobudzi krążenie. Dodatkowo zainwestuj w dobre preparaty kosmetyczne przeciwko cellulitowi i rozstępom dostępne w drogerii i aptece.