Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Groźne konserwanty w żywności

Groźne konserwanty w żywności

Człowiek od zawsze starał się utrwalać świeżość żywności. Dawniej konserwowano solą lub za pomocą suszenia, wędzenia, czy przy użyciu niskiej temperatury.

Obecnie stosuje się na szeroką skalę liczne dodatki do żywności nie tylko po to, by ją zakonserwować ale również po to, by poprawić jej walory smakowe i poprawić jej wygląd przy użyciu barwników.

Użycie konserwantów zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni.

Jednakże nie wszystkie konserwanty i inne dodatki do żywności są dla nas w równym stopniu zdrowe. Niektóre nie zawierają środków toksycznych i są względnie bezpieczne (np. E300 – kwas askorbinowy czyli witamina C, którą wykorzystuje się do konserwowania żywności, jest nieszkodliwa). Istnieje jednak grupa związków podejrzanych chociażby o działanie rakotwórcze czy powodująca efekty uboczne w postaci alergii czy bólów brzucha.Do najczęściej stosowanych chemicznych dodatków do żywności należą: barwniki syntetyczne, konserwanty, przeciwutleniacze, pekle, emulgatory, zagęszczacze, substancje zakwaszające, preparaty żelujące oraz sztuczne zamienniki cukru, takie jak: aspartam, acesulfam k, sorbitol, mannitol, sacharyna. Na etykietach opakowań często z powodu braku miejsca zamiast pełnych nazw dodatków do żywności umieszcza się za pomocą skrótu E i liczby trzycyfrowej. Istnieje tzw. lista E – lista blisko 2000 związków chemicznych stosowanych w przemyśle spożywczym uznanych za powszechnie bezpiecznych dopuszczonych do obrotu. W Polsce dopuszczonych jest ok. 300 E – dodatków.

Konserwuje się dosłownie wszystko do masła, mleka, wędlin, serów po napoje.

Okazuje się, że rocznie zjadamy ok.2 kg  dodatków do żywności. Musimy być zatem czujni. Czytajmy uważnie etykiety produktów spożywczych aby zminimalizować chemiczne konserwanty. Starajmy się obserwować też reakcje swojego organizmu na to, co spożywamy, gdyż lista efektów ubocznych konserwantów jest spora. Często spotykaną reakcją na związki chemiczne są: reakcje alergiczne (wysypka, świąd), bóle głowy, brzucha, nadpobudliwość u dzieci, choroby tarczycy, nowotwory itp.

[vlikebox]

Klasyfikacja dodatków w żywności E

Najbardziej szkodliwe dodatki do żywności, których należy unikać