Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Efekt jo-jo – jak go uniknąć?

Efektem jo-jo nazywamy wahania masy ciała w wyniku odchudzania, polegające na przybraniu na wadze.

To bardzo częsta konsekwencja nieumiejętnego odchudzania. Chcemy w jak najkrótszym czasie schudnąć, co niestety powoduje właśnie efekt jo-jo. Tak naprawdę to im dłuższa kuracja odchudzająca, tym bezpieczniej dla nas, że nie grozić nam będzie szybkie przybranie na wadze i nasz wysiłek w szczupłą sylwetkę nie pójdzie na marne.

Efektem jo-jo zagrożeni są głównie ludzie otyli stosujący niewłaściwe metody odchudzania.

Statystyki podają, iż  każda osoba otyła ma za sobą minimum jedną lub więcej kuracji odchudzających, na skutek których udaje im się pozbyć nadmiernych kilogramów i równie szybko je odzyskać. Innymi przyczynami powstania efektu jo-jo jest brak aktywności fizycznej oraz powrót do starych nawyków żywieniowych zaraz po skończeniu diety.

Dlaczego tak się dzieje, że tyjemy z powrotem?

Organizm w trakcie odchudzania dostaje mniej energii, przez co zwalnia metabolizm, gdyż ma teraz mniej do spalenia. Po kuracji odchudzającej, zaczynamy powracać do dawnego sposobu żywienia, organizm zaczyna otrzymywać więcej energii i odkłada ją na zapas – oto przyczyna efektu jo-jo.

[vlikebox]

Co zrobić, by nie doświadczać efektu jo-jo?

– Cierpliwość – czas odchudzania musi być rozłożony w zależności jak wiele kilogramów mamy do zgubienia. Organizm musi się przyzwyczaić do nowego sposobu odżywiania. Najbezpieczniej jest chudnąć od 0,5-1 kg tygodniowo.

– Odwiedź dietetyka – w dziedzinie odchudzania warto poradzić się eksperta – dietetyka, który biorąc pod uwagę nasz stan zdrowia i ewentualne schorzenia dobierze odpowiednią dietę.

– Jedz mniej a częściej – organizmowi będzie łatwiej strawić mniejsze porcje. Najzdrowiej jest spożywać 4-5 niewielkich posiłków dziennie, nie zapominając o śniadaniu. Jedz wolno, staraj się bardzo dokładnie przeżuwać każdy kęs.

– Jedz pokarmy bogate w błonnik – kasze, ryż, owoce, warzywa, ziarna zbóż, daktyle, figi, orzechy, fasola, płatki owsiane, otręby, chleb razowy. Błonnik ma właściwości sycące, pęcznieje w żołądku i pobudza ruchy jelit, ułatwiając trawienie. Zapobiega też zaleganiu pokarmu w jelitach.

– Ogranicz spożycie tłuszczów, unikaj potraw smażonych na korzyść pieczonych, grillowanych bądź gotowanych na parze. Spożywaj oliwę z oliwek, mięso i inne produkty zwierzęce z umiarem.

– Ogranicz sól i cukier do minimum, stosuj za to dużo ziół – poprawiają trawienie i przyspieszają przemianę materii.

– Unikaj głodówek oraz diet jednoskładnikowych.

– Pij dużo niegazowanej wody mineralnej (ok.2 l dziennie), herbatę zieloną, czerwoną (przyspiesza spalanie tłuszczów) oraz pomocne w trawieniu zioła (rumianek, mięta, pokrzywa).

– Bądź aktywna ruchowo. Codziennie spaceruj, biegaj, uprawiaj jazdę na rowerze lub jakiś inny sport najlepiej minimum 2 razy w tygodniu.

– Po kuracji odchudzającej  aby utrzymać wagę, stopniowo powracaj do normalnego sposobu odżywiania (najlepiej tak długo, jak trwała sama dieta). Powinno się zacząć od dodatkowych 50- 100 kcal dziennie nie zapominając przy tym o sporcie.

– Kontroluj co jesz – poznaj właściwości kaloryczne poszczególnych potraw.

– Unikaj tzw. pustych kalorii, czyli wszelkich słodkich przekąsek i podjadania. Jeśli czujesz głód zjedz jakiś owoc np. jabłko lub garść orzechów.

– Jedz z umiarem w restauracjach i na przyjęciach u znajomych – unikaj bardzo tuczących dań, wybieraj warzywa, sałatki, chude mięso i ryby.

– Kontroluj swoją wagę raz w tygodniu, najlepiej o stałej porze np. rano.