Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Dolegliwości w ciąży

Kobiety w ciąży nęka wiele dolegliwości, począwszy od mdłości, wymiotów, bólów głowy a kończąc na zaparciach czy żylakach.

Spowodowane są one dużymi zmianami jakie zachodzą w organizmie ciężarnej. Mogą występować w różnym nasileniu i nie wszystkie naraz. Nie powinny zatem budzić niepokoju. O wszystkich dolegliwościach w czasie ciąży należy informować lekarza.

Oto kilka typowych dla czasu ciąży dolegliwości i sposoby radzenia sobie z nimi

NUDNOŚCI , WYMIOTY, ŚLINOTOK

Pojawiają się zazwyczaj między 4-6 tygodniem ciąży i kończą się po pierwszym trymestrze, czasem nudności mogą trwać przez cały okres ciąży. Nudności najczęściej nękają kobiety ciężarne rano, lecz mogą towarzyszyć przez cały dzień. Przyczyną ich powstawania są najprawdopodobniej zmiany hormonalne (gonadotropina kosmówkowa).

Rady

ZAPARCIA

Często towarzyszą kobietom w ciąży, wynikają z działania progesteronu na mięśniówkę jelit.

[vlikebox]

Rady

ŻYLAKI, HEMOROIDY

Nasilają się u kobiet w ciąży, powstają wskutek ucisku na macicę przez rozwijający się płód i zwiększającą się masę ciała. Żyły tracą swoją elastyczność, z czasem zastawki żylne stają się niewydolne. Nogi bolą, są obrzmiałe, często puchną. Hemoroidy to żylaki (guzki) odbytu. Dochodzi do nich wskutek ucisku macicy na  żyły miednicy. Hemoroidom sprzyjają też złe nawyki żywieniowe (za mało błonnika w diecie) i częste zaparcia.

Rady

ZGAGA, WZDĘCIA BRZUCHA

Objawia się nieprzyjemnym pieczeniem w przełyku. Spowodowana jest osłabianiem ścian przełyku wskutek powiększającego się płodu. Zgaga pojawia się zwykle na początku i pod koniec ciąży.

Rady

[vlikebox]

ROZSTĘPY SKÓRNE

Bardzo często towarzyszą ciąży. Powstają wskutek zmian hormonalnych i gwałtownego rozciągania skóry. Występują dziedzicznie.

Rady

Smaruj miejsca narażone na rozstępy (brzuch, piersi, uda) oliwką dla dzieci lub specjalnym balsamem przeciw rozstępom.

ZMIANY SKÓRNE

Są to ciemne plamy (ostuda) i przebarwienia występujące w ciąży wskutek nadmiernego odkładania melaminy. Tworzą się najczęściej na twarzy, brzuchu (ciemna pionowa biegnąca linia), sutkach (nasila się pigmentacja brodawek sutkowych). Ciemnieją też dotychczasowe piegi, blizny i znamiona. Znikają zwykle samoistnie po porodzie.

Rady

Należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i stosować kremy z filtrami UV.

CZĘSTE PARCIE NA MOCZ

Ucisk powiększającej się macicy na pęcherz powoduje, że częściej odwiedzamy toaletę. Nie da się temu niestety zapobiec. Jeśli parciu na mocz towarzyszy ból i pieczenie to może być to infekcja dróg moczowych. Należy zgłosić to lekarzowi, który zapisze odpowiednie leki.

INFEKCJE DRÓG RODNYCH

Są bardzo częste u kobiet w ciąży. Jeśli pojawią się upławy (nadmierna wydzielina z pochwy o zmienionej konsystencji, barwie, przykrym zapachu) oraz świąd, pieczenie i opuchlizna zewnętrznych narządów płciowych należy zgłosić to lekarzowi.

Rady

BÓLE BRZUCHA, KRĘGOSŁUPA I GŁOWY

Bóle brzucha w ciąży są nieuniknione, bo rozwija się płód, który z czasem zaczyna kopać i się poruszać. Jeśli natomiast towarzyszą mu zawroty głowy, biegunka, zaburzenia widzenia, uczucie ciągnięcia w okolicy krzyżowej należy jak najszybciej skontaktować się lekarzem. Bóle głowy i kręgosłupa są częste zwłaszcza w zaawansowanej ciąży.

[vlikebox]

Rady

BEZSENNOŚĆ

Rosnący brzuch, ruchy dziecka, skurcze łydek, bóle nóg  i częste parcie na mocz nie dają spokojnie spać ciężarnej. Przyczyną zaburzeń snu mogą też być stresy, niepokój o poród itp.

Rady

[vlikebox]