Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Dieta wegetariańska

Wegetarianizm z roku na rok zjednuje sobie coraz więcej zwolenników. W języku łacińskim wegetarianizm to vegetabilis czyli roślinny.

Założeniem tej diety jest spożywanie wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego (zboża, kasze, ryże, soja, makarony, orzechy, rośliny strączkowe, warzywa, owoce, grzyby, miód, ewentualnie mleko i jego przetwory oraz jaja) i wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego – głównie mięsa.

Prawidłowo skomponowana dieta wegetariańska uważana jest za jedną z najzdrowszych diet na świecie.

Wegetarianizm dzieli się na kilka rodzajów, w zależności w jakim stopniu ograniczamy produkty zwierzęce:

Wegetarianizm to dość stara dieta.

Wywodzi się z Indii, gdzie pojawiła się w II w. p.n.e. Miała charakter religijno-filozoficzny. Obecnie dieta wegetariańska stała się stylem życia. Związana jest z nią ideologia. Ludzie ją propagujący sprzeciwiają się zabijaniu zwierząt. Jak każda dieta ma sowich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy uważają ją za dietę bardzo korzystną dla zdrowia, w przeciwieństwie do diety obfitującej w mięso, które w przewodzie pokarmowym podlega procesom gnilnym, wytwarzając groźne dla zdrowia toksyny. Przeciwnicy wegetarianizmu twierdzą, że dieta bezmięsna jest niekompletna i może prowadzić do niedoborów witamin, zwłaszcza B12 i D, białka i minerałów (żelazo, cynk, kwas foliowy, wapń). Witaminę B12 znajdziemy w jajach i mleku. Żelazo znajdziemy w szpinaku, jabłkach, kaszach. Kwas foliowy zawierają orzechy ziemne, owoce i warzywa liściaste. Wapń znajdziemy w chlebie razowym, pestkach słonecznika oraz przetworach mlecznych. Cynku szukajmy w jajach, warzywach i roślinach strączkowych.

Wegetarianie za silny argument uznają fakt, iż przewód pokarmowy człowieka różni się od zwierząt drapieżnych, żywiących się mięsem.

Zapominają też, że w wyglądzie przewodu pokarmowego różnimy się także od zwierząt roślinożernych jak np. krowa. Wniosek stąd jest prosty – człowiek jest przystosowany zarówno do spożywania produktów roślinnych jak i zwierzęcych.

ZALETY

– Wegetarianizm jest jedną z najzdrowszych diet na świecie,

– Wegetarianie rzadziej zapadają na nowotwory, chorobę wieńcową (zawały, udary mózgu, miażdżyca, nadciśnienie), cukrzycę,

– Wegetarianie żyją średnio o 20 lat dłużej od osób, które spożywają mięso i produkty zwierzęce,

– Wegetarianie są zazwyczaj szczuplejsi od osób spożywających produkty zwierzęce i mają niższy poziom cholesterolu,

– Dobrze skomponowana dieta wegetariańska jest obfita w witaminę C, błonnik, który ułatwia trawienie oraz zawiera mało tłuszczu,

– Niska gęstość energetyczna pokarmów, czyli niewiele kalorii w dużej ilości pożywienia.

WADY

– U kobiet wegetarianek częściej występują zaburzenia miesiączkowania,

– Większe ryzyko wystąpienia anemii, krzywicy kości u dzieci będących na diecie wegetariańskiej,

– Wegetarianie są narażeni na niedobory białka, witamin B12, D, żelaza, kwasu foliowego, wapnia i cynku,

– Nadmiar błonnika w diecie może być szkodliwy dla przewodu pokarmowego,

– Nadmiar produktów zbożowych obfitujących w węglowodany może okazać się tuczący,

– Przygotowanie zbilansowanych potraw wegetariańskich może pochłaniać sporo czasu,

– Nie zaleca się stosowania diety wegetariańskiej u małych dzieci, kobiet planujących zajść w ciążę lub w ciąży i w okresie karmienia piersią oraz u osób osłabionych i schorowanych.