Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Dieta makrobiotyczna

Dieta makrobiotyczna należy do diet ściśle wegetariańskich, w której zabronione jest jedzenie mięsa, a nawet produktów pochodzenia zwierzęcego jak masło, sery, jaja.

Została opracowana w 1911 r. przez Georga Oshawa. Tłumacząc z języka greckiego „macro” oznacza długi, zaś „bios” – życie. Zatem makrobiotyka to styl życia. Jej wyznawcy uważają, że pokarm, jaki spożywamy silnie oddziałuje na organizm  i tym samym – na jakość naszego życia. Dieta makrobiotyczna opiera się na założeniach starożytnej chińskiej medycyny. Celem w pożywieniu jest osiągnięcie harmonii i równowagi między pierwiastkiem żeńskim Yin a męskim Yang. Należy unikać pokarmów przetworzonych i zastąpić je naturalnymi, ekologicznymi.

Tę dietę zaleca się osobom, które chcą oczyścić organizm ze złogów.

Przeciwwskazaniem do jej przeprowadzenia są schorzenia serca, osteoporoza, okres ciąży, nadczynność tarczycy, kamica nerkowa. Nie mogą jej stosować również dzieci i młodzież oraz osoby mające trudności z przyswajaniem witamin. W ciągu 2 tygodni  możemy schudnąć od 4-5 kilogramów.

Wady

Należy wziąć po uwagę, że czasem mogą wystąpić objawy niepożądane podczas diety makrobiotycznej jak ogólne zmęczenie, osłabienie. Czasem może doprowadzić do anemii. Spowodowane jest to małą ilością białka i niedostarczającej ilości witamin w diecie. Zaleca stosować dietę makrobiotyczną niedużej jak 2 miesiące. Zanim się zdecydujemy na jej stosowanie, warto zasięgnąć porady lekarza.

Zalecenia, co jeść

– wszystkie gatunki warzyw, tym strączkowe (groch, fasola, ciecierzyca, soczewica), unikać sztucznie konserwowanych i mrożonych

– owoce- zupy warzywne- ryby (zwłaszcza te o białym mięsie jak flądra, dorsz, sola, halibut, okoń morski, bo zawierają mniej tłuszczu)

– pełne zboża (pszenica, ryż, żyto, proso, owies, kukurydza, gryka, kluski, makaron, chleb z pełnego przemiału)

– nasiona i orzechy (pestki dyni, słonecznik, sezam, orzechy laskowe, migdały, pistacje, orzech włoskie)

– woda źródlana, kawa zbożowa, ziołowe herbaty, kawa zbożowa, soki owocowe i warzywne, mleko sojowe,

– cukier i miód zastąpić słodem jęczmiennym bądź syropem ryżowym

– olej – najlepszy nierafinowany sezamowy, kukurydziany, orzechowy, gorczyczny

Produkty zabronione

– mięso i tłuscze zwierzęce (masło, smalec, jaja, sery, mleko)

– kawa i czarna herbata

– biała mąka, słodycze, cukier

– alkohol

Proporcje w diecie makrobiotycznej

– 50 – 60% diety stanowią niełuskane ziarna zbóż (jęczmień, pszenica, żyto, kukurydza, ryż brązowy, gryka)

– 25-35% diety stanowią warzywa

– 10-15% stanowią białka dostarczane wraz z soją, grochem, fasolą, orzechami, pestkami dyni i słonecznika, a także białe mięso ryb (np. pstrąg, karp, flądra, dorsz)

– 10% diety to płyny, które uzyskuje się z fermentowanej soi, również herbata z prażonego jęczmienia lub ryżu; barszcz z kiszonych buraczków, kapuśniak, ogórkowa, grochowa) oraz woda mineralna.

Przykładowe menu na 1 dzień