Dieta Dr Gersona jest bardzo skuteczną terapią w walce z wieloma przewlekłymi chorobami, w tym m in. cukrzycy, gruźlicy, niewydolności nerek, chorobach stawów, czerniakach, migrenach, chorobach serca, nowotworach z przerzutami.
Dr Max Gerson stworzył podstawy tej diety, gdyż sam w młodości cierpiał na uporczywe migreny. Dietę wypróbował na sobie i dolegliwość ustąpiła. Z czasem zalecał swoją terapię chorym cierpiącym na powyższe schorzenia. I to o dziwo z dobrym skutkiem.
Dieta Gersona jest naturalna i bardzo różnorodna pod względem odżywczych składników pokarmowych. Uzupełnia niedobory witamin, mikroelementów i enzymów.
Opiera się na spożywaniu owoców i warzyw z upraw ekologicznych, świeżych sokach. Wyklucza całkowicie spożycie soli, mięsa, tłuszczu, produktów przetworzonych, konserwowanych chemicznie, wędzonych, mrożonych itp. Spożywamy jedynie świeże posiłki, warzywa mogą być duszone we własnym sosie. W zamian za wyeliminowanie z diety sodu, należy spożywać maksymalnie dużo potasu.
Dieta jest lekkostrawna. Jednakże decydując się na jej stosowanie należy skonsultować się z lekarzem.
Powinno się ją stosować pod okiem specjalisty. Terapia dr Gersona opiera się na leczeniu przyczyn choroby, a nie skutków. Gerson dostrzegł związek pomiędzy zanieczyszczeniem środowiska i tym samym toksyn, jakie spożywamy wraz z pokarmem a powstawaniem licznych przewlekłych schorzeń. Dlatego, aby wyleczyć organizm człowiek musi unikać toksyn. Jeść produkty tylko z upraw ekologicznych. Unikać mikrofalówek, szybkowarów, past do zębów z fluorem, wszelkich chemikaliów, w tym trwałej ondulacji, dezodorantów, wykładzin dywanowych. Do jedzenia należy unikać wyrobów z aluminium, używać tych ze stali nierdzewnej, emaliowanych, ceramicznych, szkła. Należy jeść mało, a często.
[vlikebox]
Przez okres 6-12 tygodni należy ograniczyć dietę do spożywania jedynie, owoców, warzyw i świeżych soków i sałatek warzywnych.
Należy pić dużo soków (13 szklanek), wody w małych ilościach bo rozcięcia soki. Można też jeść ziemniaki i płatki owsiane, chleb żytni bez soli i zupę Hipokratesa. Po tym okresie można włączyć chudy ser bez soli i naturalny jogurt. Należy regularnie robić sobie lewatywy z kawy. Jest to bardzo ważny element terapii. Bez częstego odtruwania organizmu, można umrzeć na śpiączkę wątrobową. Jak to zrobić? 3 średnio czubate łyżki stołowe mielonej kawy prawdziwej (nie rozpuszczalnej, nie zdekofeinizowanej) na 1 lewatywę – 1 litr wody. Na raz przygotowuje się stężony wywar na całą dobę. Kawę wsypać ostrożnie do gotującej się wody w dużym garnku. (Nie do zimnej, bo wykipi.) Ilość wody nie ma znaczenia. Zamieszać, zmniejszyć ogień do minimalnego wrzenia. Przykryć nie całkiem szczelnie (inaczej wykipi) i zaparzać 15-20 min.. Ostudzić, przecedzić przez płótno. Przygotowany koncentrat rozlewa się po równo do zaplanowanej ilości butelek. Podając lewatywę bierze się wywar z jednej butelki i dopełnia wodą do 1 litra. Stosować w temperaturze ciała.
Lewatywę przyjmować najlepiej leżąc na prawym boku z kolanami podciągniętymi do brzucha.
Wlewać powoli, inaczej jelito zareaguje kurczem. W razie dyskomfortu zamknąć kranik i odczekać, aż przejdzie. W trakcie wlewania głęboko oddychać, aby roztwór zassał się do jelita. Starać się utrzymać w sobie 10-15 min. Nie przewracać się z boku na bok. Jeśli nie ma parcia po kwadransie, wstać i poruszać się normalnie, póki parcie nie wystąpi.
Produkty zalecane w diecie Gersona
- owoce
- warzywa
- świeże soki owocowe, warzywne
- świeże surówki
- zupa Hipokratesa
Przepis
- 1 średni seler korzeniowy
- 1 średni korzeń pietruszki (o płaskich listkach, nie „kędzierzawych”) lub pasternaku,
- 2 małe pory (lub zamiast nich – 2 małe cebule)
- kilka ząbków czosnku
- trochę zielonej pietruszki (nie za dużo, 1/2 małego pęczka – kwasy aromatyczne i sód)
- 70 dag lub więcej pomidorów (zimą można bez pomidorów)
- 50 dag ziemniaków.
Jarzyn nie obierać, ale wymyć, wyszorować i grubo pokrajać. Następnie zalać wodą w garnku 2-litrowym tak, aby tylko pokryła jarzyny. Na dużym ogniu doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować powoli przez 2,5 – 3 godziny, po czym partiami przepuścić przez młynek do potraw, maszynkę do mięsa lub zmiksować, Nie powinno być włókien!Przed przepuszczeniem przez młynek rozgnieść ubijakiem do ziemniaków. Można przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2 dni, podgrzać za każdym razem żądaną ilość. Nie wkładać gorącej do lodówki, inaczej się skwasi. Dopiero po ostudzeniu do temperatury pokojowej. Podane ilości pomidorów i cebuli można zwiększać lub zmniejszać. Cebulę pokrajaną w drobną kostkę można zbrązowić najpierw na brytfance w piekarniku bez tłuszczu, zupa przybierze wtedy smak cebulowej francuskiej.
Produkty dozwolone w diecie Gersona
Przyprawy w małych ilościach
Ziele angielskie, anyż, cząber, estragon, kolendra, koper ogrodowy, koper włoski, liście laurowe, majeranek, gałka muszkatołowa, rozmaryn, szafran, szałwia, szczaw, tymianek. Szczypiorek, cebula, czosnek i pietruszka można używać w większych ilościach i często poprawiają one smak.
Chleb
Dopuszcza się jako przekąskę jedną kromkę dziennie chleba żytniego pełnoziarnistego na zakwasie – bezsolnego (pod warunkiem spożycia zaleconych potraw, nie zamiast, przy dobrym apetycie).
Słodziki
Brązowy nieoczyszczony cukier, melasa niesiarczynowana, syrop klonowy, miód.
Olej lniany tłoczony na zimno
Zużyć w 3 tygodnie po otwarciu butelki. Przechowywać zamknięty w lodówce. Przed otwarciem wolno przechowywać w lodówce do 3 miesięcy, w zamrażarce do 6 miesięcy. Nie gotować, nie podgrzewać. Nie dodawać np. od razu do gorących dymiących ziemniaków w mundurkach.
Ryż brązowy lub mieszany biały z brązowym
Dopuszczalny raz na tydzień.
Produkty zabronione w diecie Gersona
- Nikotyna,
- Sól i wszystkie zamienniki soli,
- Butelkowane rafinowane,
- Puszkowane solone,
- Mrożone,
- Wędzone,
- Przetwory konserwowane siarką,
- Marynowane,
- Zupy w proszku,
- Alkohol,
- Biała mąka,
- Ananasy,
- Napoje gotowe ze sklepu,
- Awokado. Zbyt dużo kwasów tłuszczowych,
- Ogórki. Zbyt dużo sodu i źle łączą się z sokami (niestrawność),
- Ciastka,
- Olej, z wyjątkiem lnianego tłoczonego na zimno,
- Cukier,
- Orzechy. Zbyt dużo kwasów tłuszczowych,
- Cukierki,
- Owoce jagodowe (z wyjątkiem porzeczek). Ich kwasy aromatyczne wywołują niekorzystne reakcje,
- Czekolada,
- Ostre przyprawy (pieprz, papryka),
- Farby do włosów, trwałe ondulacje,
- Soda oczyszczona w potrawach,
- Fluor w paście do zębów, płukankach do gardła,
- Grzyby,
- Kiełki. Zawierają niekompletne aminokwasy, wywołujące toczeń (rośliny tak bronią się przed zwierzętami),
- Sól gorzka,
- Herbata,
- Warzywa strączkowe i wyroby z nich. Suche nasiona zawierają inhibitory enzymów, utrzymujące je “w stanie uśpienia”. Dlatego powodują gazy. Świeża fasolka szparagowa i groszek zielony są dopuszczalne. Wyjątkowo można wrzucić do zupy garść soczewicy dla zmiany smaku, generalnie unikać,
- Kakao,
- Śmietana,
- Kawa, także rozpuszczalna (instant),
- Tłuszcz,
- Lody,
- Woda do picia,
- Zabronione są wszelkie tłuszcze zwierzęce: śmietana, masło, jogurt zawierający tłuszcz, jaja, ser z zawartością tłuszczu.
Przykładowy jadłospis
Śniadanie
1 szklanka soku, płatki owsiane, duszone owoce
Obiad
Surówka,1 szklanka ciepłej zupy, 1 szklanka soku, duży pieczony ziemniak, jarzyny gotowane. Deser: duszone lub surowe owoce (Na jednym talerzu można podać np. sałatkę ziemniaczaną, buraki z musem jabłkowym na ciepło, marchew z jabłkiem na surowo).
Kolacja
Surówka, 1 szklanka ciepłej zupy, 1 szklanka soku, duży pieczony ziemniak, jarzyny gotowane, 2 rodzaje. Deser: surowe lub duszone owoce.