Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca ciężarnych dotyczy ok. 2-12 % kobiet w okresie ciąży. Pojawia się samoistnie zazwyczaj między 24-28 tygodniem ciąży i ustępuje zwykle po porodzie (80-90% przypadków). Jeśli nie znika po porodzie oznako, iż kobieta cierpiała na cukrzycę typu I lub II jeszcze przed ciążą.

Cukrzyca w ciąży powstaje w wyniku nietolerancji glukozy prawdopodobnie z powodu wzrostu poziomu hormonów na początku ciąży:  laktogenu (hormonu łożyska), prolaktyny, gonadotropiny kosmówkowej, hormonu luteinizującego, kortyzolu, progesteronu oraz glukagonu będącego antagonistą insuliny. Nie leczona jest groźna zarówno dla matki jak i rozwijającego się płodu. Dlatego szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia uchroni płód przed wadami.

Objawy cukrzycy ciążowej:

Diagnostyka cukrzycy w ciąży

Na szczęście łatwo wykryć cukrzycę u kobiet ciężarnych podczas badania poziomu glukozy we krwi i comiesięcznego badania moczu. Prawidłowy wynik poziomu glukozy we krwi na czczo wynosi od 65-105 mg/dl. Jeśli poziom glukozy przekracza 105 mg/dl należy wykonać badanie z doustnym obciążeniem 75 mg glukozy (pije się bardzo słodki płyn). Po godzinie sprawdza się wartość glukozy, jeśli wynosi 140-200 mg/dl – oznacza nietolerancję glukozy, a powyżej 200 mg/dl – cukrzycę.

Wpływ cukrzycy na przebieg ciąży i zdrowie dziecka

Cukrzyca może zagrażać zdrowiu matki i płodu, mogą pojawić się następujące powikłania:

Leczenie

Kobieta, u której wykryto cukrzycę powinna być pod stałą kontrolą diabetologa. Za pomocną glukometru powinna codziennie sprawdzać poziom cukru w krwi. Podstawą leczenia jest także ścisłe przestrzeganie diety. W przypadku nie unormowania poziomu glukozy ciężarna będzie musiała przyjmować insulinę w zastrzykach.

Dieta w cukrzycy ciążowej

W przypadku cukrzycy ciążowej należy ściśle przestrzegać zasad diety, która powinna opierać się na spożywaniu 5-6 niewielkich posiłków w równych odstępach czasu. Bezwzględnie należy odstawić wszelkie słodycze oraz potrawy obfitujące w cukier. Należy spożywać dużo owoców tych mniej słodkich, warzyw, nabiał, produkty pełnoziarniste, ryby, chude mięso. Białe pieczywo trzeba zastąpić razowym. Szczegółową dietę określa diabetolog.