Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Anemia w ciąży

Anemia to inaczej niedokrwistość dotyka ok. 30-40% kobiet ciężarnych. Dowiadujemy się najczęściej o niej robiąc rutynowe badania krwi.

Na obecność anemii wskazuje obniżony poziom hemoglobiny we krwi (poniżej 10 g/dl) bądź hematokrytu (spadek o 30%). Anemia w ciąży może być groźna dla rozwijającego się płodu, powodując jego wady wrodzone, poronienie, a także może przyspieszyć poród. U kobiet ciężarnych wzrasta objętość krwi, krew się rozrzedza, co sprawia że zmniejsza się liczba czerwonych krwinek.

Dlatego przyszłe matki w sposób szczególny muszą dbać o prawidłowy poziom żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12.

Przyczyny anemii w ciąży:

– Niedobór żelaza we krwi, często spowodowany uporczywymi wymiotami bądź zaburzeniami wchłaniania lub niewłaściwą dietą,

– Niedobór kwasu foliowego,

– Niedobór witaminy B12.

Objawy anemii

– bóle i zawroty głowy,

– szybkie męczenie się, osłabienie, duszność,

– bladość skóry,

– senność,

– problemy z koncentracją,

– wypadanie włosów, łamliwość paznokci,

– problemy z połykaniem

– przyspieszone bicie tętna (przy cięższej postaci)

– niedociśnienie

[vlikebox]

Leczenie anemii

W leczeniu anemii lekarz przepisuje preparaty zawierające żelazo. Ważna jest również dieta bogata ten pierwiastek, który można znaleźć w czerwonym mięsie, drobiu, wieprzowinie, wątróbce, rybach, owocach morza, pieczywie pełnoziarnistym, żółtkach jaj oraz w warzywach (brokuły, fasola, groszek, kapusta, szpinak). Korzystnie jest pić szklankę dziennie soku ze świeżej marchwi bądź z buraków. Żelazo lepiej wchłania się przy udziale witaminy C, więc nie zapominajmy o jedzeniu cytrusów, pomidorów czy malin, porzeczek. Zrezygnuj z picia czarnej herbaty i kawy, gdyż utrudniają wchłanianie żelaza do krwi. Aby uniknąć anemii lekarze zalecają profilaktycznie przyjmować żelazo w drugiej połowie ciąży oraz jeśli przyszła mama jest wegetarianką, ma silne wymioty lub ma ciążę bliźniaczą. Na kilka miesięcy przed planowaną ciążą zaleca się też przyjmować preparaty z kwasem foliowym oraz w trakcie trwania ciąży, który zapobiega poronieniom i wadom wrodzonym płodu.