Zespół suchego oka dotyka coraz więcej ludzi w krajach rozwiniętych. Powstawaniu mu sprzyja spędzanie wielu godzin w klimatyzowanych pomieszczeniach, wielogodzinna praca przed komputerem, długotrwałe oglądanie telewizji.

Zespół suchego oka polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, przez co oczy stają się zaczerwienione, swędzą, pieką, bola, mamy uczucie piasku pod powiekami, a powieki czasem stają się podpuchnięte. Zdarza się, że widzimy jak za mgłą, nierzadko też pojawić się może światłowstręt.

Te wyżej wymienione objawy to alarm dla zdrowia naszych oczu. To znak, że należy wybrać się do okulisty.

Do innych przyczyn powstawania zespołu suchego oka należy też długie czytanie, jazda samochodem, suche powietrze, przebywanie w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach (biblioteki, puby, dyskoteki). Za prawidłowe wiedzenie odpowiada witamina A, jej niedobór grozi nawet kurzą ślepotą. Czasem też objawy suchego oka może nasilić ciąża oraz stres. Długotrwałe zażywanie kropli do oczu zawierające konserwanty również może być niebezpiecznie w skutkach dla narządu wzroku. Szkodliwość konserwantów uwrażliwia oko na czynniki zewnętrzne. Łatwiej wtedy o podrażnienia. Dlatego jeśli potrzebujemy nawilżać oczy, to wybierajmy preparaty do oczu wolne od konserwantów (Hylo Comod, Genteal, Hylo Care, Hyabak), najlepiej pod okiem specjalisty. Zespół suchego oka nasilają niektóre leki: środki nasenne i uspokajające, tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwalergiczne oraz leki psychotropowe. Podczas wizyty u okulisty należy zgłosić przyjmowanie któryś z powyższych leków. Do powstania zespołu suchego oka przyczynia się również obniżony poziom estrogenów, który towarzyszy kobietom w okresie przekwitania.

Obecnie bardzo popularne soczewki kontaktowe są jedną z głównych przyczyn zespołu suchego oka.

Okazuje się, że połowa użytkowników soczewek cierpi na zespół suchego oka. Zanim zdecydujemy się na tą metodę korekcji przejdziemy badanie okulistyczne pod kątem soczewek. Niekiedy podczas ich użytkowania okazuje się, że nasze oczy cierpią sygnalizując nam podrażnieniem, zaczerwienieniem, pieczeniem lub szczypaniem. Osoby o wrażliwych oczach podczas noszenia soczewek kontaktowych powinny nawilżać regularnie gałkę oczną kroplami nawilżającymi najlepiej bez konserwantów, które mogą być stosowane na soczewki. Jeśli nie tolerujemy soczewek kontaktowych powinniśmy wówczas z nich zrezygnować.

[vlikebox]

Zaburzenia w produkcji łez mogą towarzyszyć  chorobom tarczycy, cukrzycy, w chorobach dermatologicznych (trądzik różowaty, łojotok), AIDS, mononukleozie, jaglicy, nowotworach (białaczka) oraz reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Leczenie zespołu suchego oka opiera się na regularnym uzupełnianiu filmu łzowego, podając krople nawilżające – tzw. „sztuczne łzy”. Ważne, by preparaty te pozbawione były konserwantów i opierały się na składnikach zbliżonych do składu płynu łzowego, jak np. hialuronian sodu, chlorek sodu.

PROFILAKTYKA

Należy unikać miejsc zadymionych (dym papierosowy), mocno klimatyzowanych. W domu starajmy się nawilżać powietrze stosując przeznaczone do tego nawilżacze lub wilgotne ręczniki powieszone na kaloryferach. Wietrzmy często pomieszczenia, w których przebywamy. Pracując przy komputerze róbmy obowiązkowe przerwy, zamykając na chwilę oczy i delikatnie je masując lub robiąc kilka mrugnięć. Unikajmy nadmiernego oglądania telewizji. Zadbajmy o dietę bogatą w witaminę A (masło, ser, tran, jagody, jaja, mleko, mięso marchew).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAloes
Następny artykułCytryna dobra na wszystko
Trener personalny. Wyznaje zasadę: "Fitness to nie ćwiczenia, które wykonujemy, tylko stan ducha". Nałogowo jeżdzi na rowerze. Jest instruktorem od 6 lat.