Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Zbadaj się sama – samobadanie piersi

Badając regularnie swoje piersi co miesiąc (po miesiączce), jesteśmy w stanie kontrolować nasze piersi.

Jest to najlepsza metoda zapobiegania wszelkim zmianom w piesiach, w tym nowotworowych, nie zapominając przy tym o rutynowych badaniach jak badanie piersi przez lekarza, USG piersi czy mammografia u kobiet dojrzałych. Samobadanie piersi powinno się rozpocząć po skończeniu 20 roku życia. Przeprowadzamy je raz w miesiącu, w tydzień po miesiączce, kiedy piesi nie są bolesne ani obrzęknięte jak przed menstruacją.

Celem samobadania piersi powinno być upewnienie się, że nie mamy żadnych guzków i zgrubień w piersiach, a nie po to, by go wykryć.

Nie ma więc obaw. Nawet, jeśli coś nas zaniepokoi. Możemy od razu skonsultować to z lekarzem. Mamy większe szanse na ewentualne wyleczenie zmian w piersiach, niż kobiety, które wogule się nie badają – to ważne! Zresztą nie każdy zgrubienie czy guzek musi być rakiem. Często występują w piersiach zmiany łagodne, jak: włókniakogruczolaki, torbiele czy brodawczaki.   Samobadanie piersi przeprowadzamy metodą palpacyjną (dotykową), w trzech wariantach: stojąc przed lustrem, podczas prysznica bądź w pozycji leżącej.

Piersi bada się ruchami palpacyjnymi (kolistymi) na trzy sposoby

[vlikebox]

Należy przed lustrem do pasa rozebraną i przyjrzeć się swoim piersiom.

Sprawdzamy czy nie ma zmian w ich wyglądzie, kształcie oraz w wielkości i kolorze brodawek. Naszą uwagę powinny zwrócić ewentualne dołki, wciągnięcia skóry, wypryski, pieprzyki czy zmiany koloru. Następnie delikatnie ściskamy brodawkę, sprawdzamy czy nie wycieka z niej żaden płyn, to samo robimy z dugą. Zaplatamy ręce z tyłu i oglądamy biust z profilu z obu stron, sprawdzamy czy skóra piersi się nie marszczy i czy nie zmieniła koloru. To samo robimy opuszczając ręce. Opieramy ręce na biodrach i napinamy mięsnie klatki piersiowej. Pochylamy się do przodu i sprawdzamy czy nie ma żadnych zmian w strukturze skóry, czy nie ma zagłębień. Stojąc przed lustrem lub będąc pod prysznicem lewą rękę zaplatamy z tyłu głowy, prawą zaś kładziemy na lewej piersi. Trzema środkowymi palcami zataczamy koliste ruchy, centymetr po centymetrze obszar piersi najpierw od strony zewnętrznej, zbliżając się ku brodawce. To samo robimy z prawą piersią. Sprawdzamy palcami czy nie ma zgrubień i ewentualnych guzków. Leżąc na łóżku, kładziemy lewą rękę wzdłuż tułowia, prawą badamy doły pachowe, sprawdzając czy węzły chłonne nie są powiększone, czy nie ma obrzęków i zgrubień. To samo robimy z drugą stroną. Leżąc na łóżku lewą rękę kładziemy pod głowę, poduszkę wsuwamy po lewy bark i prawą ręką wykonujemy koliste ruchy trzema środkowymi palcami podobnie jak przed lustrem czy pod prysznicem. To samo robimy z drugą piersią.