Badając regularnie swoje piersi co miesiąc (po miesiączce), jesteśmy w stanie kontrolować nasze piersi.
Jest to najlepsza metoda zapobiegania wszelkim zmianom w piesiach, w tym nowotworowych, nie zapominając przy tym o rutynowych badaniach jak badanie piersi przez lekarza, USG piersi czy mammografia u kobiet dojrzałych. Samobadanie piersi powinno się rozpocząć po skończeniu 20 roku życia. Przeprowadzamy je raz w miesiącu, w tydzień po miesiączce, kiedy piesi nie są bolesne ani obrzęknięte jak przed menstruacją.
Celem samobadania piersi powinno być upewnienie się, że nie mamy żadnych guzków i zgrubień w piersiach, a nie po to, by go wykryć.
Nie ma więc obaw. Nawet, jeśli coś nas zaniepokoi. Możemy od razu skonsultować to z lekarzem. Mamy większe szanse na ewentualne wyleczenie zmian w piersiach, niż kobiety, które wogule się nie badają – to ważne! Zresztą nie każdy zgrubienie czy guzek musi być rakiem. Często występują w piersiach zmiany łagodne, jak: włókniakogruczolaki, torbiele czy brodawczaki. Samobadanie piersi przeprowadzamy metodą palpacyjną (dotykową), w trzech wariantach: stojąc przed lustrem, podczas prysznica bądź w pozycji leżącej.
Piersi bada się ruchami palpacyjnymi (kolistymi) na trzy sposoby
- ruchami w kształcie koncentrycznych okręgów zgodnie z ruchem wskazówek zegara – rozpoczynając od zewnętrznej strony piersi, kończąc na brodawce,
- ruchami promienistymi – dzielimy pierś na promienie, jak wskazówki zegara i przesuwamy dłoń od brodawki i robimy małe kółeczka zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż zbadamy wszystkie promienie,
- ruchami góra – dół – pierś dzieli się na wąskie pionowe paski i kieruje dłoń raz do góry raz do dołu zataczając małe kółeczka. Przed rozpoczęciem badania piersi należy pamiętać, iż piersi mają miękką strukturę, przypominającą rozluźniony pośladek. Wszelkie zgrubienia są nieprawidłowe, wymagają konsultacji lekarskiej.
[vlikebox]
Należy przed lustrem do pasa rozebraną i przyjrzeć się swoim piersiom.
Sprawdzamy czy nie ma zmian w ich wyglądzie, kształcie oraz w wielkości i kolorze brodawek. Naszą uwagę powinny zwrócić ewentualne dołki, wciągnięcia skóry, wypryski, pieprzyki czy zmiany koloru. Następnie delikatnie ściskamy brodawkę, sprawdzamy czy nie wycieka z niej żaden płyn, to samo robimy z dugą. Zaplatamy ręce z tyłu i oglądamy biust z profilu z obu stron, sprawdzamy czy skóra piersi się nie marszczy i czy nie zmieniła koloru. To samo robimy opuszczając ręce. Opieramy ręce na biodrach i napinamy mięsnie klatki piersiowej. Pochylamy się do przodu i sprawdzamy czy nie ma żadnych zmian w strukturze skóry, czy nie ma zagłębień. Stojąc przed lustrem lub będąc pod prysznicem lewą rękę zaplatamy z tyłu głowy, prawą zaś kładziemy na lewej piersi. Trzema środkowymi palcami zataczamy koliste ruchy, centymetr po centymetrze obszar piersi najpierw od strony zewnętrznej, zbliżając się ku brodawce. To samo robimy z prawą piersią. Sprawdzamy palcami czy nie ma zgrubień i ewentualnych guzków. Leżąc na łóżku, kładziemy lewą rękę wzdłuż tułowia, prawą badamy doły pachowe, sprawdzając czy węzły chłonne nie są powiększone, czy nie ma obrzęków i zgrubień. To samo robimy z drugą stroną. Leżąc na łóżku lewą rękę kładziemy pod głowę, poduszkę wsuwamy po lewy bark i prawą ręką wykonujemy koliste ruchy trzema środkowymi palcami podobnie jak przed lustrem czy pod prysznicem. To samo robimy z drugą piersią.