Tarczyca jest niezbędnym gruczołem położonym w okolicy szyi. Składa się z dwóch płatów i cieśni, która je łączy.

Gruczoł te służy przede wszystkim produkcji takich hormonów jak tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Tym hormonem, który działa na okrętkę, jest trijodotyronina. Trijodotyronina jest używana tylko i wyłącznie jako hormon wspomagający metabolizm aktywność życiową. Rola trzeciego hormonu wydzielanego przez tarczycę — kalcytoniny — w układzie hormonalnym jest marginalna.

Jak wiadomo od niepamiętnych czasów, pracą tarczycy steruje narząd, którzy nazywa się przysadką mózgową.

Dzieje się to poprzez hormon, który nazywa się TSH, czyli tyreotropina.  TSH przede wszystkim pobudza pracę tarczycy. Dzięki niej ta produkuje hormony. Problemy z tarczycą najczęściej zaczynają się od zwykłego zmęczenia, złego samopoczucia, nadmierniej nadpobudliwości, otyłości lub spadku wagi, wzmożonej potliwości, duszności, kaszel, ból w okolicach szyi, ucisk, chrypka oraz wypadania włosów. Problemów z tarczycą może być wiele:

  • nadczynność,
  • niedoczynność,
  • guzki tarczycy,
  • zapalenie tarczycy,
  • oftalmopatia tarczycowa.

Spotyka się oczywiście dziesiątki innych objawów niedoczynności tarczycy, takich jak łysienie, budząca grozę bradykardia albo śpiączka hipometaboliczna. Dolegliwości możemy też podzielić, ze względu na schorzenie, z jakim się borykamy. Niedobór hormonów charakteryzuje się niską samooceną, depresją, niewyspaniem, przyrostem wagi, niskim ciśnieniem, Jeżeli chodzi o nadmiar hormonu, to możemy spotkać się ze spadkiem masy ciała, agresją, nadpobudliwością i szybkim rytmem serca.

Tarczyca także potrzebuje detoksykacji i to bardzo często, co raz w miesiącu.

Zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej kobiety walczą z chorobami tarczycy.  Terapię odtruwającą polecam również zdrowym kobietom, które są w dużej mierze narażone w przyszłości na niedomogę tarczycy. Oczywiście, istnieją specjalistyczne środki pomagające oczyścić tarczycę. My chcielibyśmy jednak skupić się na tych domowych. Mam och kilka, więc postaram się po kolei przedstawić.

[vlikebox]

Mało kto wie o tym, że świetnym detoksykantem jest rzeżucha, zwana inaczej rukiew wodna.

Zawiera ona ogromną ilość siarki i jodu, która jest tak wysoka, że wystarcza do stymulacji wydzielania gruczołów wewnętrznych. Bardzo ważnym pierwiastkiem do oczyszczania tarczycy jest właśnie jod. Bez niego hormony tarczycy są niewytwarzane.  Oprócz tego w skład kiełków rzeżuchy wchodzą również liczne antyoksydanty usprawniające procesy odtruwania.

Pomocne okazują się także bardzo prozaiczne metody jak sok z kapusty czy sok z ziemniaków.

Okazuje się, że sok z kapusty ma niesamowicie dużo witamin. Choćby nawet C, B, PP i K. Oczyszczanie organizmu w jego wydaniu wykonuje się dzięki zawartości siarki, jodu oraz chloru. W jego przypadku zaleca się picie jednej szklanki rano i jednej wieczorem. Podobne właściwości ma sok z ziemniaków, aczkolwiek ten bogaty jest jeszcze w potas i fosfor. Przede wszystkim sok z ziemniaków wzmaga czynności wydzielania gruczołów tarczycy. Ma także właściwości oczyszczające cerę z plam i wyprysków.

Kuracja pestkami jabłek wg Tombaka

Usprawnienie pracy tarczycy
Usprawnienie pracy tarczycy

Składniki:

  • 40 pestek jabłek,
  • 100 ml wody.

Przygotowanie:

Pestki drobno posiekać i zalać wodą. Następnie taki wywar pozostawiamy na siedem dni w ciemnym miejscu. Zalecane jest picie wywaru 15 min przed posiłkiem, po 7 kropel na 20 ml wody. Zaleca się przeprowadzanie kuracji raz na 3 miesiące. Zamiast pestek z jabłek można użyć 21 pestek z grejpfruta.

[vlikebox]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo wiecie, a czego nie o swoich dezodorantach?
Następny artykułJak poprawić nasze trawienie?
Od wielu lat pracuje jako dietetyk i doradca żywieniowy. Jest zwolenniczką jedzenia wszystkiego, na co pozwala nam organizm. Zamiłowanie do sportu i aktywności fizycznej skłoniło mnie do głębszego zapoznania się z wpływem spożywanych posiłków na organizm ludzki.