Jak radzić sobie z suchą skórą zimą?

Jak radzić sobie z suchą skórą zimą?
Jak radzić sobie z suchą skórą zimą?
Reklama

Skóra potrafi zimną bardzo, ale to bardzo cierpieć.

Zwłaszcza kiedy okazuje się, że jest sucha, lub ma skłonności do przesuszania. Nie ważne, że pozostałą część roku nie mamy z nią problemów. Zimą, jej płaszcz lipidowy znacznie się osłabia, a delikatna warstwa naskórka wysycha, łuszczy się, czerwieni i piecze.

Nie dość, że nie wygląda to estetycznie, to jest uciążliwe, a nawet bolesne.

Sama cierpię z tego powodu i wiele lat szukałam dla siebie rozwiązania. To, co proponowano mi w aptekach, czy drogeriach tylko zaostrzało stany pieczenia, a skóra potrafiła schodzić, jak wylinka z węża. Wszystko byłoby fajnie, gdyby się złuszczała. Ona schodziła, pozostawiając mocne zaczerwienianie, czasami nawet krwawiące. Wiele lat zastanawiałam się, jak pomóc mojej skórze i jak chronić ją przed ostrym mrozem i wiatrem, bo przecież sucha skóra jest cienka i wrażliwa. Skóra taka marszczy się i ma problem z zatrzymaniem wody. Traci przy tym mocno na elastyczności. Na dodatek, skóra sucha starzeje się najszybciej. Posiadaczkami takiej skóry są najczęściej blondynki o jasnej cerze, kobiety po czterdziestym roku życia, a także osoby starsze. Ja blondynką nie jestem, mam też mniej niż czterdzieści lat, ale moje długie choroby sprawiły, że skóra jest mocno osłabiona i zaczęła się wysuszać. Szczególnie, zmiany te zauważam na pasie, biodrach, udach i łydkach. Zmiany potrafią tak piec, że zdarzyło mi się już uronić nie jedną łzę. I wszystko to zawsze, jak tylko przyjdą pierwsze mrozy.

Cera sucha jest bardzo wrażliwa na działanie kosmetyków.

Bardzo często o tym zapominamy i pakujemy na nią, co popadnie. Jeżeli borykamy się z takimi problemy, od razu odłóżmy wszystkie piękne i kolorowe kosmetyki z reklam. Smutna prawda jest taka, że bardziej one szkodzą, niż pomagają. Sucha skóra jest mocno wrażliwa na twardą wodę, słońce oraz zmiany temperatur. Suchość i wrażliwość skóry pojawia się szybko. Nie jest to nowością, że skóra najbardziej wysusza się zimą, chociaż mało kto o tym wie. Można wtedy zaobserwować mocne pieczenie, pierzchnięcie na mrozie, ściągnięcie. Pękają też usta i pojawiają się zajady. Dodatkowym obciążeniem są gwałtowne zmiany temperatur. Prowadzą do podrażnienia i pękania naczynek krwionośnych. Pamiętajmy także, że mroźne powietrze ma niską wilgotność. Powoduje to, że woda jeszcze szybciej ucieka z naszego organizmu.

Jeżeli podoba Ci sie nasz artykuł udostępnij go dalej lub polub naszą stronę, Dziękujemy !

Udostępnij ten artykuł

Skórę nawilża woda z wnętrza organizmu.

Jest to naprawdę ważne, aby o tym pamiętać. Każdy wie, że latem powinien dużo pić. Nikt nie zdaje sobie sprawy, że zimną powinien pić jeszcze więcej. Jeśli skóra się wysusza, oznacza to, że naskórek jest nieszczelny i za mało w nim naturalnego czynnika nawilżającego, ceramidów i tłuszczów. Picie dużej ilości wody powoduje wewnętrzne nawilżenie. Zawsze możemy sobie pomóc też dobrym kremem, który uszczelni naskórek. Pamiętamy jednak, aby był dobrany przez dermatologa. W drogerii dostaniecie to, co akurat słabo schodzi, albo produkt, którego regułki pomocnica się nauczyła na pamięć. Nieodpowiednio dobrany krem, może spowodować, że pieczenie się wzmocni i skóra będzie bardziej schodzić.

Sucha skóra jest bezradna wobec mrozu.

Oczywiście, wszystko to dlatego, że takiej skórze brakuje naturalnej warstwy lipidowej. Taką posiadają skóra mieszana i tłusta. Ja posiadam skórę mieszaną na twarzy, natomiast skórę suchą na całej reszcie ciała. Jest to o tyle ciekawe, że na twarzy zmagam się z trądzikiem, a na ciele z pieczeniem i zaczerwieniami. Nauczyłam się więc radzić sobie z odbudową warstwy lipidowej na ciele. Odpowiednie będą kremy nawilżające, ale takie, kremy zawierające składniki nawilżające — zwłaszcza hydrofilne. Pamiętajmy, że składniki te muszą pomagać zatrzymywać wodę w skórze. Co więcej, zwracajmy uwagę na produkty zawierające kwasy tłuszczowe. Są to składniki tworzące naturalną barierę ochronną na powierzchni skóry. Dobrze je już znamy z poprzednich artykułów. Pochodzą one od olejów roślinnych, takich jak oliwa, awokado, czy masło karite. Świetnym rozwiązaniem będzie też, znamy nam już olej z wiesiołka oraz kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik, aminokwasy oraz parafina. Dobrze jest też wybierać krem półtłuste, zamiast tłustych. Gęste kremy są ciężkie do rozsmarowania i mają problem ze wchłonięciem się.

Dla skóry suchej zalecana jest specjalna pielęgnacja.

Krem musimy dostarczać na skórę przynajmniej dwa razy dziennie. Jest to oczywiście dość uciążliwe, ale mamy wybór: albo to, albo pieczenie. Ja jednak wolę smarować. Dobrze jest nie rozstawać się z tubką kremu, zwłaszcza w ostre mrozy. Im mniej stopni na dworze, tym skóra bardziej cierpi. Takiej pielęgnacji potrzebują także osoby młode. Co najmniej raz w tygodniu należy nakładać na twarz, szyję i dłonie maseczkę nawilżającą. Nie wychodzimy też na dwór bezpośrednio po nałożeniu kremu lub maski, bo rozmiękczona skóra łatwo przemarza. Osoby posiadające suchą skórą muszą zrezygnować z gorących kąpieli. Dobrym rozwiązaniem będzie letni prysznic i mycie olejkami do kąpieli, a nie płynami czy mydłami. Gorąca temperatura wymywa lipidy, które wchodzą w skład tłuszczowej bariery ochronnej skóry. Nie wskazane jest używanie soli zapachowych. Są one w stanie mocno wysuszyć skórę. W okresie zimowym korzystaj z głęboko nawilżających olejków do kąpieli lub wklej do wanny kilka łyżeczek oliwy z oliwek.

Jeżeli posiadamy skórę suchą na twarzy, to musimy unikać żeli i pianek do mycia twarzy.

Ich składniki są drażniące dla wrażliwej, suchej skóry. W ziemie proponujemy stosować pielęgnację bardzo delikatną, a demakijaż wykonujemy olejkami. Skórze szkodzić mogą także grzejniki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się kupienie nawilżacza powietrza. Stosujemy do zarówno w mieszkaniu, miejscu pracy, jak i samochodzie. Postaraj się również odpowiednio odżywiać. Dobrze zrobią sałatki z dużą ilość oliwy albo oleju lnianego. Ja preferuje serek biały z warzywami z olejem lniany.

Jeżeli podoba Ci sie nasz artykuł udostępnij go dalej lub polub naszą stronę, Dziękujemy !

Udostępnij ten artykuł

Komentarze

comments