Skóra na stopach jest dość gruba, nie zawiera prawie wcale gruczołów łojowych tylko potowe.

Bardzo często jest przesuszona i popękana na piętach. Pod wpływem ciepłego obuwia i grubych skarpet noszonych zimą reaguje suchością i zgrubiałym naskórkiem. Latem, kiedy odkrywamy stopy nosząc sandałki szczególnie należy zabdać o skórę stóp, by wyglądały estetycznie i przyciągały wzrok.

Pielęgnację stóp powinniśmy stosować nie tylko latem a przez okrągły rok.

Stopy niosą nas przez życie. Aby chodzenie nie sprawiało bólu należy regularnie dbać o skórę stóp.

Noś wygodne obuwie

Wybieraj obuwie z naturalnych skór; stopa nie może być zniekształcona, dlatego unikaj szpiców i szpilek, bo łatwo o halluksy. Jeśli musisz je włożyć rób to na szczególne okazje. But przede wszystkim ma być dla Ciebie wygodny, nie może uwierać ani cisnąć w palce lub pięty. Noś przewiewne skarpety, pońchochy, rajstopy z naturalnych materiałów jak bawełna czy wełna. Zmieniaj tak często skarpetki jak tego potrzebujesz (przynajmiej raz dziennie).

Nie chodź cały dzień w jednej parze butów

Daj im „odpocząć”. Po południu zakładaj inne. Zapobiegnie to łatwemu przepoceniu butów i grzybicy stóp.

Codzienna higiena stóp

Myj stopy 2 razy dziennie i dokładnie wycieraj ręcznikiem do sucha, szczególnie obszar międy palcami. Wcieraj krem przeznaczony do stóp. Jeśli cierpisz na potliwość stóp, używaj codziennie specjalnych dezodorantów (Scholl, Gehwol) bądź zasypek. Stopy utrzymane w czystości są odporne na zakażenia grzybicze i bakteryjne.

Nawilżaj stopy

Stosuj do tego specjalnie przezanczone kremy zmiękczająco-odżywcze, rozgrzewające (przy zminych stopach), chłodzące (przy zmęczonych, potliwych stopach), natłuszczające (przy popękanych stopach – tu świetnie spawdzi się maść z witaminą A lub oliwka dziecięca). Jeśli Twoje stopy są „zmęczone” zafunduj im rekasującą kąpiel (10-15 min.) z dodatkiem soli, ziół i olejków aromatycznych. Możesz użyć szałwii, pokrzywy, kory dębu, rozmarynu – złagodzi potliwość lub lawendy, arniki,  olejku z malwy lub miętowego – usunie opuchliznę. Świetnie relaksuje kąpiel w aromatycznej soli do stóp. Po kąpieli wetrzyj w nie odżywczy krem do stóp.

Stosuj peeling do stóp (1-2 razy w tygodniu)

Usunie martwy naskórek i skóra stanie się gładka i odżywiona. Wszelkie zgrubienia usuń specjalną tarką do stóp lub pumeksem. Po zakończonym peelingu wetrzyj krem pielęgnacyjny do stóp. Jeśli masz bardzo zgrubiały naskórek (nagniotki) wybierz się do pedikiurzystki, która usunie zgrubiały naskórek przy użyciu specjlnej frezarki. Taki zabieg wykonuje się zwykle raz w miesiącu.

Obcinaj regularnie paznockie u stóp (raz w tygodniu)

Obcinaj je nożyczkami, sekatorkiem lub cążkami krótko i prosto, by zachować kształt łopatki. Niegdy nie obcnija na pół-okrągło, bo może to doprowadzić do wrastania paznokci. Po obcięciu wypoleruj je pilniekiem,a skórki odsuwaj drewnianą szpatułką. Przed malowaniem zwłaszacza kolorowym lakierem pokryj paznokcie odżywką, która zapobiegnie odbawieniu płytki pazkociowej.

Masuj stopy

Do 10 ml oleju bazowego (słonecznikowy, z pestek z winogron, rzepakowy) dodajemy zamiennie 3 krople olejku bergamotowego/z drzewa herbacianego/cedrowego oraz 2 krople olejku cyprysowego/tymiankowego/jałowcowego/paczulowego/cytrynowego/lawendowego. Przy zimnych stopach używaj olejku cynamonowego – szybko je rozgrzeje.

[vlikebox]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKaszel
Następny artykułDieta śródziemnomorska
Stylistka, wizażystka i kosmetolog. Z kosmetyką związana jest od 1998 roku. Ma ogromne wyczucie estetyczne. Ekspert działów kosmetycznych.