Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Pielęgnacja cery wrażliwej

Cera wrażliwa, jak sama nazwa wskazuje jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne, reagując zaczerwienieniem i przesuszeniem.

Jest często płytko unaczyniona z widocznymi popękanymi naczynkami tzw. „pajączkami”. Przypomina nieco cerę suchą, gdyż produkuje mało tłuszczu. Występuje u osób w każdym wieku.

Jest dość trudna w pielęgnacji, ponieważ nie toleruje większości kosmetyków, zwłaszcza tych zapachowych, kolorowych, sygnalizując nieprzyjemnymi objawami jak swędzenie, mrowienie i pieczenie.

Nie powinnyśmy zatem zbyt często zmieniać ani też nie nadużywać kosmetyków, aby nie narażać cery na reakcję alergiczną. Cera wrażliwa jest najczęściej uwarunkowana genetycznie, czasem też pojawia się wskutek niewłaściwej pielęgnacji i nadmiernego stosowania kosmetyków. Do pielęgnacji cery wrażliwej zaleca się stosowanie kosmetyków hipoalergicznych i bezzapachowych, bez sztucznych barwników, najlepiej aptecznych. Należy unikać wody z kranu z uwagi na chlor, który podrażnia skórę wrażliwą, tylko myć twarz specjalnie dobraną hipoalergiczną emulsją, płynem micelarnym lub mleczkiem przeznaczonym do tego typu cery. Jeśli chcemy stosować żele, to zmywajmy je wodą przegotowaną bądź mineralną. Tonik powinien być kojący bez zawartości alkoholu.

Skóra wrażliwa jest wrażliwa zarówno na promienie słoneczne jak i mróz, dlatego trzeba najlepiej przez cały rok stosować krem na dzień z wysokimi filtrami (+30,+50).

Zimą dodatkowo muszą to być tłuste kremy zabezpieczające skórę przed utratą wilgoci. W składzie kremów do cery wrażliwej powinny znaleźć się: rumianek, aloes, witamina A i E, gliceryna, olejek różany, rokitnik, miłorząb japoński, arnika, kasztanowiec. Należy unikać peelingów mechanicznych, gdyż mogą podrażnić skórę. Do skóry wrażliwej zaleca się stosowanie peelingu enzymatycznego, lecz nie za często. Rozpuści on obumarłe komórki naskórka, wygładzi cerę. Warto też stosować maseczki najlepiej domowej roboty (np. z siemienia lnianego, z żółtka jaja) albo z glinki różowej. Do pielęgnacji cery wrażliwej skuteczna jest też woda termalna, która dobrze łagodzi wszelkie podrażnienia dzięki zawartości minerałów. W przypadku makijażu cery wrażliwej należy wybierać podkłady, pudry i cienie tylko hipoalergiczne, najlepiej mineralne bez dodatku konserwantów. Warto też mieć korektor zielony, który doskonale zatuszuje zaczerwienienia.