Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Mocne paznokcie

Zadbane dłonie i mocne paznokcie to chyba marzenie każdej kobiety. Chciałybyśmy aby paznokcie rosły nam jak na drożdżach, były twarde jak skała no i były odporne na złamania. Niestety wiele kobiet uskarża się na ich wygląd i kondycję. Najczęstszym problemem jest kruchość, łamliwość i rozdwajanie się paznokci. Aby nasze paznokcie były naszą wizytówką musimy o nie zadbać w należyty sposób. Nie wystarczy stosowanie kremów, olejków, odżywek przeznaczonych do paznokci. Bardzo ważna jest też pielęgnacja od środka – czyli dieta.

Często za to jakie mamy paznokcie odpowiadają geny. Niektóre kobiety dziedziczą po mamie mocne i długie paznokcie, a inne całe życie zmagają się ze słabymi i łamliwymi paznokciami. Paznokcie są także wyznacznikiem zdrowia. Mogą być sygnałem niedomagań organizmu, chorób oraz niedoborów poszczególnych witamin i mikroelementów.

Zasady pielęgnacji paznokci

  1. Paznokciom szkodzi długie moczenie w ciepłej wodzie i detergenty. Używaj rękawiczek gumowych do wszystkich prac domowych.
  2. Dieta dla pięknych paznokci powinna obfitować w składniki jak : wapń, żelazo, magnez, potas, cynk, krzem, witaminę A, E, witaminy z grupy B, witaminę F, H (biotyna).
  3. Pij herbatkę ze skrzypu polnego, pokrzywy lub zażywaj te zioła w postaci tabletek. Skrzyp i pokrzywa świetnie wpływają na kondycję włosów. skóry i paznokci. Skrzyp zawiera sporo krzemu, pokrzywa zaś żelazo i witaminy B, C, K. Niestety długotrwałe (ponad miesiąc) stosowanie ziela skrzypu wypłukuje witaminę B1, dlatego należy ją uzupełniać.
  4. Myj dłonie mydłem nawilżającym. Tak często jak tylko możesz smaruj dłonie i paznokcie balsamem odżywczym. Na noc wcieraj w paznokcie oliwkę, olejek rycynowy lub maść z witaminą A. Nawilży, wzmocni i zmiękczy skórki wokół paznokci.
  5. Nie obcinaj paznokci zbyt krótko. Nie obgryzaj skórek wokół paznokci, bo będzie to nieestetycznie wyglądać i możesz doprowadzić do infekcji.
  6. Nie używaj pilników metalowych, gdyż szarpią one brzegi płytki, powodując niewidoczne mikro-pęknięcia. Wybieraj pilniki szklane lub papierowe.
  7. Stosuj regularnie odżywki i utwardzacze do paznokci. Będą bardziej odporne na złamania i uszkodzenia. Wybieraj zarówno odżywki jak i kolorowe lakiery bez zawartości szkodliwego ftalanu dibutylu (DBP), toluenu, kamfory i formaldehydu, które są rakotwórcze. Uważaj na następujące substancje w składzie INCI: Toluene, Tosylamide, Formaldehyde Resin, Phthalates, DBP.
  8. Używaj zmywaczy do paznokci bez acetonu, który osłabia i bardzo wysusza płytkę paznokcia. Najlepiej jeśli zawierają pielęgnacyjne olejki (słonecznikowy, migdałowy) oraz witaminę F.
  9. Raz w tygodniu mocz przez 15 minut paznokcie w ciepłej oliwie z dodatkiem z soku z cytryny. Po takiej kuracji są one gładkie, nawilżone oraz dłużej utrzymuje się na ich powierzchni lakier.
  10. Jeśli masz kruche i rozdwajające się stale paznokcie stosuj gotowe preparaty wzmacniające paznokcie, dostępne w aptece bez recepty (Skrzypowita, Revalid, Silikan, H- Panthoten).