Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Kilka słów o hormonach

Ostatnimi czasy wiele mówi się o hormonach. Non stop zdrowotne media zarzucają nas tego typu informacjami. Mało jednak kto wie, czym są hormony.

Hormony to związki chemiczne, które przekazują określone informacje między poszczególnymi narządami i w ten sposób regulują pracę organizmu. To tak najprościej. Pierwszym odkrytym hormonem była adrenalina, a odkrywcą był Polak –  Napoleon Cybulski. Hormony są wydzielane przez gruczoły dokrewne lub tkanki układu hormonalnego.

Niektóre od razu dostają się do krwi, a inne idą najpierw do płynu tkankowego i dopiero potem do krwiobiegu.

Najważniejsze gruczoły to: przysadka, podwzgórze, szyszynka, tarczyca,
przytarczyce, trzustka, nadnercza, jajniki, jądra, łożysko (u kobiet w ciąży). Oczywiście, to nie jest tak, że lista hormonów, jakie pracują w naszym organizmie jest zamknięta. Co chwilę dowiadujemy się o jakichś nowych.jest jednak pewna pula, o której możemy usłyszeć na codzień. O zapotrzebowaniu na hormony decyduje przysadka mózgowa, którą zawiaduje podwzgórze. Odbiera ona informacje o stanie ilościowym hormonów. Jeżeli stwierdzi brak, to zgłasza zapotrzebowanie na jego wydzielenie i pobudza konkretny gruczoł do stymulacji. Komunikacja między hormonalny odbywa się poprzez układ krwionośny. To, co jest bardzo ważne, to że hormony pilnują siebie nawzajem – ten, który informuje o braku hormonu, potem reguluje i hamuje jego produkcję. Nie jest tak jednak w każdym przypadku. Okazuje się, że istnieje wiele hormonów działa wobec siebie antagonistycznie, czyli jeden hamuje, a drugi stymuluje ten sam proces. Tak działają na przykład grelina i leptyna – grelina wzmaga poczucie głodu, a leptyna je obniża.

Ponieważ każdy gruczoł odpowiedzialny jest za inny hormon, ważna jest tutaj pewnego rodzaju kategoryzacja.