Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Kaszel

Kaszel często towarzyszy  przeziębieniu i grypie. Czasem bywa też sygnałem innych chorób, jak astma, gruźlica, zapalenie płuc i oskrzeli, koklusz, nowotwór.

Często też nęka palaczy (tzw. kaszel przewlekły). Kaszel jest reakcją obronną organizmu, która ma na celu ochronić drogi oddechowe przed podrażnieniem lub ciałem obcym (okruchy pieczywa, ziarno, napoje), które dostało się do płuc w trakcie jedzenia. Podczas kaszlu następuje gwałtowne wyrzucenie powietrza z płuc. Strumień wyrzucanego powietrza z oskrzeli w trakcie kaszlu dochodzi do 30 m/s, w krtani zaś od 50-120 m/s!

Kaszel dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Bywa bardzo uporczywy.

W zależności od rodzaju kaszel dzielimy na mokry i suchy. Kaszlowi mokremu towarzyszy odkrztuszanie zalegającej flegmy w oskrzelach. Należy wówczas przyjmować syropy i inne preparaty, które ułatwią oderwanie się flegmy i tym samym jej wydalenie. Kaszel suchy charakteryzuje się brakiem odkrztuszania. Kaszel w początkowych jego objawach jesteśmy w stanie leczyć sami tzw. domowymi sposób i lekami bez recepty (syropy, pastylki do ssania, krople, płyny do płukania). Jeśli jest uciążliwy i utrzymuje się kilka dni, warto zasięgnąć o poradę lekarza.

Domowe sposoby na kaszel

[vlikebox]