Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Kac – skąd się bierze i jak z nim walczyć

Dzień Nowego Roku jest jednym z tych dni, kiedy z rana często mówimy sobie „To był ostatni raz, kiedy to się stało”. Wiadomo, kac jest jedną z tych rzeczy, którą niekoniecznie chcemy zobaczyć następnego dnia. Na szczęście jest wiele sposobów, aby tego uniknąć.

Ból głowy, ciągłe pragnienie oraz nadmierne wyczucie na światło i hałas. Każdy, kto spróbował za dużo alkoholu poprzedniego dnia, wie czym to się skończy. Kac w swojej istocie jest określeniem zespołu objawów dość złego samopoczucia fizycznego, jak i psychicznego. W głównej mierze, jeśli nie jest stłumiony, potrafi się on pokazać już po kilku godzinach od spożycia „napoju zawierającego procenty”.

Skąd się to wszystko bierze? Istnieje kilka hipotez, jakie mają naukowcy, lecz najczęściej podawaną jest zatrucie aldehydem octowym. Wysokie jego stężenie powoduje bóle głowy, mdłości, oraz zwiększa ciśnienie krwi. Aldehyd octowy wytwarzany jest przez enzymy wątroby w reakcji z alkoholem. W wyniku dalszych przemian w organizmie przechodzi on w kwas octowy, który potrafi mocno obciążyć nasz żołądek. Dlatego często wraz z kacem często mamy bóle brzucha. Dzięki działaniom metabolicznym zachodzących w organizmie, związki udaje się rozbić na substancje proste, czyli wodę i wodór. Picie alkoholu działa także na samo odczucie nudności. Jest to spowodowane pracą wątroby nad zniwelowaniem aldehydu octowego oraz ograniczeniu w tym momencie produkcji glukozy. Takie działanie często kończy się niedocukrzeniem organizmu. Warto też wspomnieć o samym etanolu, który ma działanie moczopędne oraz przyspiesza wydalanie wody z organizmu.

[vlikebox]

Dobre zaprawienie to podstawa

Przed każdą imprezą jednak warto się zabezpieczyć. Przecież nie chcemy, jak się często zdarza, „odpaść” już po pierwszym skosztowaniu alkoholu. Tak więc, jak zabezpieczyć się przed zbyt dużą dawką tego typu napojów, aby na następny dzień nie żałować naszych decyzji? To proste. Najważniejsze w tego typu spotkaniach, kiedy długo pijemy alkohol, to nie zapomnieć o regularnym jedzeniu. Jedzenie małych posiłków nawet co godzinę czy dwie sprawi, że dostarczymy organizmowi odpowiednią ilość składników pokarmowych, dzięki czemu będzie lepiej sobie radził z nadmiarem alkoholu. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy chcemy wypić trochę na „pusty żołądek”. Doprowadzenie do tego typu sytuacji wywoła szybsze wchłanianie się alkoholu do organizmu oraz większego podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Ważną rzeczą jest także odpowiednie uzupełnianie płynów w naszym organizmie. Alkohol nawet już w małych ilościach powoduje odwodnienie, także starajmy się uzupełniać wodę, pijąc dodatkowo wodę niegazowaną czy sok owocowy. A to wszystko, aby ominąć objawy odwodnienia takie jak suchość w gardle czy problemy z obiegiem wody w organizmie.

Są to najważniejsze kwestie, których powinniśmy się trzymać, choć wiele ludzi dopisuje jeszcze trzecią, ale także i sprawdzoną przeze mnie regułę. Alkoholu nie powinno się mieszać. Jeśli zdecydowaliśmy się na jeden rodzaj alkoholu, powinniśmy przy nim pozostać i nie mieszać go wraz z innymi wyrobami. Szczególnie zdradliwe może być wino i wymieszanie go z innymi trunkami. Pilnowanie tej zasady i unikanie mieszanek na pewno uratuje nas niejeden raz od nieciekawych przeżyć kolejnego dnia.

Gdy już jednak jest za późno i kac nas dopadł

Oczyszczenie organizmu jest jedną z najważniejszych czynności, jaką powinien wziąć do serca każdy imprezowicz. Stosowanie diety oczyszczającej, kiedy jesteśmy pod wpływem kaca, przyspieszy jego zanik i szybciej postawi nas na nogi. Podstawowym problemem alkoholu jest na pewno etanol, który potrafi zmusić organizm do nadmiernego wydalenia z niego wody. Brak płynów jest niebezpieczny, gdyż to właśnie on powoduje migrenowy ból głowy. Dlatego przed położeniem się spać, warto wypić duży kubek wody. Następnego dnia powinniśmy jednak się zaopatrzyć w soki, które przyspieszą metabolizm alkoholu. Najlepiej sobie z tym radzą soki z pomarańczą, grejpfrutem oraz pomidor. Tak zapewniony organizm w płyny, na pewno szybciej wróci do zdrowia. Nie możemy także zapobiec o samej diecie. Przywrócenie witamin, które zostały wypłukane wraz z wodą z naszego organizmu, najlepiej przywrócić stosując się do diety bogatej w zróżnicowaną dietę.

Zaczynając od śniadania, tak jak w przypadku płynów, na pewno będziemy musieli skupić się na oczyszczeniu naszego organizmu. Zapewnienie naszemu organizmowi białka w postaci jajecznicy oraz kefiru, maślanki czy ewentualnie jogurtu naturalnego. Zawarte w tym zestawie aminokwasy pomogą nam znowu stanąć na nogi.

Kolejne fanie powinno zapewnić nam dużo witaminy C, niezbędnej do złagodzenia dolegliwości związanych z zatruciem pokarmowym, ale także i dla samego wzmocnienia organizmu. Także warto w domu być zawsze zaopatrzonym w owoce, z których będziemy mogli zrobić sałatkę. Z owoców zawierających dużo witaminy C w sobie, na pewno nie może nam zabraknąć cytrusów takich jak pomarańczy, grejpfrut czy cytryna. Dobrze radzą sobie także kiwi, jabłka i banany.

Na temat obiadu, każdy jednak przyzna, że najlepszym daniem, które dostarczy nam odpowiednią dawkę potasu i sodu jest rosół. Warto do niego dodać dużo natki, aby nabrał smaku i wyrazistości oraz dodać chude mięso, najlepiej już przesiąknięta rosołem porcja. Do picia dobrze byłoby się przygotować już w sok pomarańczowy.

Na kolację, na pewno dobrze zrobi nadanie, po którym będziemy mogli spokojnie zasnąć. Dobrym przykładem jest tutaj koktajl mleczno-bananowy, który nie obciąży także już i tak nadwyrężonej wątroby. Dzięki takiej kombinacji organizm zostanie zaopatrzony w aminokwas tryptofan, który wspomoże organizm w wydzielaniu hormonów odpowiedzialnych za zdrowy i mocny sen.

[vlikebox]