Wiele osób ma problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Jedni jedzą bezkarnie i całe życie są szczupli, inni natomiast co zjedzą, to utyją, mimo stosowania drakońskich diet. Jak temu zaradzić?

Mówi się, że głównym powodem tycia są złe nawyki żywieniowe – nieregularne odżywianie, zbyt mała ilość posiłków lecz za to tłustych, nadmiar słodyczy i fastfoodów. Dodajmy do tego jeszcze brak ruchu, praca biurowa, do której zamiast wybrać się rowerem czy na piechotę, najczęściej wybieramy się autem lub autobusem.

Warto codziennie choć 15 minut poświęcić na ruch; mogą to być ćwiczenia przy muzyce w domu, bądź spacer. Codzienna porcja ruchu przyspiesza metabolizm, szybciej spalamy kalorie.

Niestety nagłe tycie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy dbamy o zdrową dietę może świadczyć o problemach zdrowotnych. Istnieje kilka przyczyn, z powodu których człowiek przybiera na wadze:

  • problemy z tarczycą (nadczynność),
  • niedobór snu,
  • przyjmowanie hormonów (czasem pigułki antykoncepcyjne),
  • cukrzyca.

W takich przypadkach, kiedy bez określonej przyczyny zaczynamy przybierać na wadze, najlepiej udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania.

Inne przyczyny tycia.

Czasami tyjemy wtedy, gdy dostarczamy naszego organizmowi zbyt mało tłuszczu. W efekcie zaczyna on „bronić się” i odkłada na zapas. Dla zdrowia potrzebujemy wszystkich trzech składników budulcowych: białka, węglowodanów oraz tłuszczów.

Stres – często pod jego wpływem sięgamy po niezdrowe jedzenie, niektórzy podczas stresu mają większy apetyt. Nierzadko też jemy coś, by poprawić sobie samopoczucie (np. słodycze).

Rzucanie palenia – paleniem zabijamy głód, mniej jemy. Gdy rzucamy palenie, wtedy wielu ludzi zauważa wzrost wagi, gdyż palenie próbują zastąpić różnymi przekąskami.

Menopauza – wiele kobiet w okresie menopauzy zauważa przybranie na wadze. Po za tym z wiekiem metabolizm zwalnia. Dlatego z wiekiem powinno się jeść nieco mniej niż jak się miało 20 lat.

Nadmiar alkoholu – alkohol jest bardzo kaloryczny, zawiera 9 kcal/ 1 ml trunku, a co najważniejsze przyczynia się do wypłukiwania witamin i mikroelementów z organizmu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta jajeczna
Następny artykułMiód jest dobry na wszystko
Stylistka, wizażystka i kosmetolog. Z kosmetyką związana jest od 1998 roku. Ma ogromne wyczucie estetyczne. Ekspert działów kosmetycznych.