Zdrowie, diety, zdrowe odżywianie

Bolesne miesiączkowanie

Miesiączce towarzyszą często charakterystyczne bóle podbrzusza i w okolicy krzyża z powodu skurczów mięśni macicy.

Większość kobiet podczas miesiączki odczuwa dyskomfort. Czasem ból jest tak silny, że zmusza kobiety do położenia się w łóżku i niemożności wykonywania codziennych obowiązków.

Przyjmuje się, że 40 % kobiet odczuwa bóle miesiączkowe, z czego 10% cierpi na silne bóle uniemożliwiające codzienną egzystencję.

Ból miesiączkowy zaczyna się zazwyczaj pierwszego dnia krwawienia z pochwy, a czasem w dzień poprzedzający miesiączkę. Zwykle w kolejnych dniach nieco słabnie i w końcu zanika. Jeśli ból jest silny i towarzyszą mu zwłaszcza wymioty, omdlenia i bardzo obfite krwawienie należy zgłosić się do ginekologa.

OBJAWY BOLESNEGO MIESIĄCZKOWANIA

– ból w podbrzuszu

– bóle krzyża

– bóle głowy

– zmęczenie, depresja

– wymioty

– omdlenia

– zaburzenia pokarmowe

– biegunka lub zaparcia

– brak apetytu

[vlikebox]

PRZYCZYNY BOLESNEGO MIESIĄCZKOWANIA

– Zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy).

– Nieprawidłowości w budowie macicy (tyłozgięcie lub przodozgięcie macicy, niedorozwój macicy, wady wrodzone macicy i szyjki macicy).

– Choroby dróg rodnych (mięśniaki, endometrioza, przewlekłe stany zapalne przydatków, rak macicy).

– Poronienie lub ciąża pozamaciczna.

– Stany zapalne w jamie brzusznej.

– U kobiet, które nie rodziły bóle miesiączkowe są silniejsze, po porodzie często słabną wskutek rozciągnięcia szyjki macicy.

– Stres – nasila objawy miesiączkowe.

SPOSOBY NA BOLESNE MIESIĄCZKOWANIE

– Dostępne bez recepty środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu (Apap), ibuprofenu (Ibuprom, Ibum), ketoprofenu (Ketonal), naproksenu (Naproxen, Aleve), diklofenaku (Naklofen) i drotaweryny (No-spa). Nie należy przyjmować leków na bazie kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna), gdyż obniża krzepliwość krwi i może nasilać krwawienie.

– Ciepłe okłady na podbrzusze np. ciepłą butelką, termoforem bądź poduszką elektryczną. Można też wziąć ciepły prysznic.

– Odpoczynek.

– Stosowanie ziół o działaniu rozkurczowym i uspokajającym (rumianek, nagietek, liść maliny, kozłek lekarski, jasnota biała, kora kaliny, dziurawiec, krwawnik, ziele tasznika, mięta, melisa). Zioła (np. rumianek) warto zacząć pić na 2-3 dni przed miesiączką – złagodzą dolegliwości bólowe.

– Lekkostrawna dieta, pozbawiona ostrych przypraw, kofeiny, mocnej herbaty i alkoholu.

– Tabletki antykoncepcyjne – często przepisują je ginekolodzy młodym dziewczynom cierpiącym na silne bóle miesiączkowe. Hormony wyrównują cykl miesiączkowy i znacznie łagodzą dolegliwości miesiączkowe.