Badanie ultrasonograficzne wykonuje się przy użyciu ultradźwięków. Jest ono w pełni bezpieczne dla zdrowia i bezbolesne. USG piersi wykrywa zmiany nawet te kilkumilimetrowe.
Ultrasonografia to jedna z nowoczesnych technik w medycynie, podstawowa metoda diagnostyczna. Na podstawie uzyskanych wyników podejmuje się decyzje o leczeniu, profilaktyce lub też odstępuje się od dotychczas stosowanej terapii.Polega ono na tym, iż ultradźwięki, które emitowane są przez sondę odbijają się od tkanek, dając obraz. Kładziemy się na leżance na plecach rozebrane od góry mając lewą rękę uniesioną na głową.
Lekarz smaruje piersi specjalnym żelem, po którym porusza sondą centymetr po centymetrze badając czy nie ma zmian w piersiach i pachwinach.
Lekarz obserwuje piesi na monitorze, a następnie utrwala obraz na czarno-białym zdjęciu. Badanie ultrasonograficzne piersi jest bardzo skuteczne w wykrywaniu nowotworów i wszelkich zmian w piersiach, choć nie tak dokładne jak mammografia. Polecane jest młodym kobietom, w których piersiach dominuje tkanka gruczołowa. Z uwagi na bezpieczeństwo może być wykonywane u kobiet ciężarnych i w okresie laktacji. Najlepiej przeprowadza USG piersi w pierwszej połowie cyklu, kiedy piersi nie są jeszcze obrzmiałe albo tuż po miesiączce. Pierwsze badanie ultrasonograficzne piersi powinno się wykonać ok. 20 roku życia. Jeśli nie ma żadnych zmian, to można następne powtórzyć za dwa lata. Po 30 roku życia zaleca się robienie USG piersi raz w roku.
USG piersi to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, wspomagające wykrywanie zmiany łagodnych oraz złośliwych u kobiet przed czterdziestką.
USG piersi zalecane jest również pacjentkom starszym, po 40. roku życia, gdyż ultrasonografia pomaga wykryć takie zmiany w piersiach, których często nie wykazuje mammografia.
Ultrasonografia obu sutków zalecana jest:
- u kobiet młodych, z obfitym utkaniem gruczołowym piersi,
- u kobiet z małym biustem,
- u kobiet obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi, np. z powodu obciążenia rodzinnego,
- u kobiet z implantami silikonowymi uniemożliwiającymi uwidocznienie tkanki piersi w mammografii,
- u kobiet w ciąży i w okresie laktacji w celu uniknięcia napromieniowania rentgenowskiego,
- u kobiet chorych, u których wyczuwalny palpacyjnie guz piersi nie uwidocznia się w mammografii,
- jako badanie pomocnicze w różnicowaniu między guzem litym a torbielą sutka,
- przy wykonywaniu celowanej punkcji sutka.
[vlikebox]